Aktualności

Wiano to wyposażenie wnoszone przez pannę młodą, a czasem też pana młodego, na dobry początek nowej wspólnej drogi.
Taki sam zwyczaj, pod wieloma nazwami zachował się w bardzo wielu kulturach na całym świecie. Wiano zatem jest tym co łączy stare z nowym, dotychczasowe z nieznanym, oznacza też poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty.

Współcześnie, wiano przezwyciężane jest potrzebą niezależności, a jednak wciąż potrzebne jest jakieś zabezpieczenie, czy to wtedy gdy bierzemy kredyt czy gdy kupujemy coś na raty, wciąż po wsparcie zwracamy się do najbliższej rodziny i przyjaciół, ubezpieczamy też przed niewiadomym siebie i najbliższych. Dzieje się tak na całym świecie.

Ale dlaczego Wiano Festiwal?

To oczywiście poetycka nazwa nowego wydarzenia muzycznego na kulturalnej mapie Tychów i regionu, metaforyczny skrót zapraszający do spotkania i współuczestnictwa w podróży do różnych miejsc, kultur i tradycji. Temu spotkaniu, z jednej strony towarzyszyć będą tradycyjne melodie, słowa i rytmy, a z drugiej współczesne brzmienia i opowieści.

Dostrzegamy, że pomiędzy tradycją, a nowoczesnością nie ma żadnej bariery czy granicy, a jeżeli one istnieją to wynikają głównie z niezrozumienia, braku szacunku i ciekawości, bo czyż możliwe jest zbudowanie najbardziej zaawansowanego technicznie komputera albo samochodu bez dziesiątków lat konsekwentnego udoskonalania tego co zbudowano wcześniej? To niemożliwe. Ta niewidzialna konsekwencja przejawia się w każdej dobrze pojętej dziedzinie naszego życia, w tym także skrywa się całe piękno, magia i tajemnica muzyki.

Odkryliśmy dwa magiczne mechanizmy, które regulują wiele ważnych spraw, jeden to potrzeba zabezpieczenia i wspólnoty, a drugi konsekwentnego doskonalenia, rozwijania i śmiałego spoglądania w przyszłość.

Podczas Wiano Festiwalu, oprócz wieczornych koncertów, będziemy w ciągu dnia prowadzić warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także wszystkich zainteresowanych. Warsztaty będą interdyscyplinarne: muzyczne, plastyczne, literackie i fotograficzne, celem tych warsztatów będzie lepsze poznanie owych, wspomnianych wyżej, magicznych mechanizmów kultury.

 

ANDRZEJ KALINOWSKI 

 

Poedczas naszego festiwalu, zagrali Adam Strug, DAGADANA, Olo Walicki Kaszebe II, Chłopcy Kontra Basia, Balkanscream, Sasha Bole